BlogPlay.eu

Dzień Bezpiecznego Internetu

02.12.2021 13:13:22 · Opublikowano w PLAY news

W tym tygodniu jest obchodzony dzień Bezpiecznego Internetu. Obchodzą go na ogół producenci sprzętu i dedykowanego oprogramowania, ale warto pochylić się nad tym zagadnieniem. W obecnych czasach bezpieczeństwo w internecie jest niezwykle ważne. Jako użytkownicy musimy pamiętać o kilku sprawach takich jak bezpieczne hasła, firewalle, powstrzymywanie się od klikania w linki od nieznanych nadawców. Firma AVM przygotowała trochę bardziej szczegółowe podsumowanie:

Obchodzony dziś Dzień Bezpiecznego Internetu to dobra okazja, by zwrócić uwagę nie tylko na bezpieczeństwo dzieci, ale przypomnieć sobie także podstawowe zasady bezpieczeństwa domowej sieci Wi-Fi, których my dorośli możemy przestrzegać. Obecnie zabezpieczenie takiej sieci jest o tyle
ułatwione, że w dużej mierze wystarczy skorzystać z coraz większej liczby funkcji, jakie dostępne są w urządzeniach sieciowych klasy premium. Sprawdźmy zatem na jakie wbudowane zabezpieczenia możemy liczyć w routerach dla domowej sieci Wi-Fi.

Bezpieczne szyfrowanie WPA3
Terminem WPA (z ang. Wi-Fi Protected Access - zabezpieczony dostęp do Wi-Fi) oznacza się procedurę logowania się każdego urządzenia korzystającego z Wi-Fi do stacji bazowej, która jest obsługiwana np.
przez router FRITZ!Box. Jego dostępność na wykorzystywanym przez nas urządzeniu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa, wyróżnia się on bowiem tym, że korzysta z nowoczesnych metod szyfrowania, równocześnie uniemożliwiając próby łamania haseł dostępu do Wi-Fi. Obecnie dostępny jest standard WPA3 i aby z niego korzystać w domowej sieci Wi-Fi, należy zapoznać się z obowiązującymi wymogami. System operacyjny i sterownik urządzenia obsługującego Wi-Fi, np. smartfona czy laptopa, muszą obsługiwać standard WPA3.

 • Windows 10: obsługa WPA3 od wersji 1903, wsparcie sterowników urządzenia różne.
 • macOS obsługuje WPA3 od wersji 10.15 (Catalina).
 • iOS oraz iPadOS: wsparcie WPA3 od wersji 13.
 • Android: standard WPA3 został wprowadzony w wersji Android 10. W zależności od smartfona czy tabletu
  możliwe różnice w faktycznym wsparciu.
  W urządzeniach sieciowych klasy premium FRITZ! standard WPA3 jest dostępny od oprogramowania w
  wersji FRITZ!OS 7.20, zarówno w routerach FRITZ!Box jak i we wzmacniaczach sygnału FRITZ!Repeater.
  WPA3 w routerach FRITZ!Box włącza się dosłownie za jednym kliknięciem - menu „Wi-Fi“ >
  „Bezpieczeństwo“, ustawiając tryb Wi-Fi „WPA2 + WPA3“. Urządzenia obsługujące Wi-Fi będą mogły
  korzystać z WPA2 lub WPA3 – kompatybilność zapewnia tzw. tryb „Transition Mode“.

Korzystanie z sieci VPN
Bezpieczny dostęp do firmowych danych zapewnia połączenie VPN. W sieci VPN dane są transferowane tak jak w sieci lokalnej i możliwy jest dostęp do wszystkich "lokalnych" plików i folderów. Dzięki temu można korzystać z niezbędnego do pracy oprogramowania, czy też wykonywać wewnętrzne rozmowy telefoniczne – skrócony numer bezpośredni do kolegi, który zwykle siedzi w pokoju obok, działa także z domu. To praktyczne rozwiązanie pozwala również zaoszczędzić ewentualne koszty przekierowania rozmów.
Jeśli pracodawca korzysta z routera FRITZ!Box, połączenie z firmowym VPN można nawiązać bezpośrednio przez własny domowy FRITZ!Box lub przez urządzenia wymagane do pracy. Korzystanie z rozwiązań VPN innych producentów z reguły nie wymaga w przypadku FRITZ!Box wprowadzenia dodatkowych ustawień.

System diagnostyczny routera
System diagnostyczny składa się z systemu sprawdzającego działanie poszczególnych funkcji oraz systemu przeglądającego krytyczne strefy bezpieczeństwa. Przegląd funkcjonalny sprawdza stan połączenia
internetowego, połączeń bezprzewodowych, przyporządkowanych terminali i całej sieci domowej.
System diagnostyczny zawiera przegląd istotnych dla bezpieczeństwa ustawień, które kontrolują dostęp do routera FRITZ!Box z Internetu lub z sieci domowej. Szybko i sprawnie można sprawdzić czy jest
zainstalowane najnowsze oprogramowanie FRITZ!OS, które porty są otwarte, którzy użytkownicy są zalogowani lub wylogowani z FRITZ!Box albo jakie urządzenia w sieci lokalnej są aktywne i jakie mają właściwości.

Kontrola rodzicielska nad działaniami dzieci w Internecie
FRITZ!Box to routery klasy premium i dlatego wyposażone są w zestaw narzędzi umożliwiających rodzicom sprawowanie kontroli nad wykorzystywaniem Internetu przez dzieci. W grę wchodzi nie tylko możliwość ustanowienia konkretnych godzin użytkowania sieci na określonych urządzeniach (takich jak smartfon czy konsola). Rodzice mają także możliwość stworzenia tzw. białej listy - wykazu stron internetowych, z których dzieci mogą bez przeszkód korzystać. W ten sposób można zadbać o dostęp do właściwych dla najmłodszych użytkowników sieci treści.

Używanie bezpiecznych haseł internetowych
Postęp technologiczny zrobił przez ostatnie lata wiele kroków naprzód. Niestety – hakerzy także. Wykorzystywane przez nich komputery i oprogramowanie bez trudu złamią proste hasła, takie jak 12345,
asdf, Kasia1234 czy ZAQ12wsx. By zapobiec włamaniu do domowej sieci (oraz na jakiekolwiek konto, z którego korzystamy), warto podejść do tematu kreatywnie i wymyślić hasło, które będzie zarazem skomplikowane i trudne do zapamiętania. Sugeruje się użycie minimum ośmiu – a niekiedy i dziesięciu – znaków. Istotne jest także, by każde konto posiadało odrębne hasło. Stosowanie jednego hasła do wielu kont ułatwia pracę hakerom.
To samo dotyczy hasła dostępowego do naszego domowego routera – hasło musi być wyjątkowe. Na szczęście dobrej jakości sprzęt sieciowy, taki jak routery FRITZ!Box, w miejscu, gdzie użytkownik proszony jest o ustanowienie hasła dostępowego, posiada wbudowany odpowiedni mechanizm analizy wpisywanego hasła. Dzięki podpowiedziom użytkownik na bieżąco wie, czy wpisywane hasło do routera może być
uznawane za bezpieczne, czy jednak jest słabe i należy rozważyć trudniejszy kod.

Ustawianie hot-spotu czyli WiFi dla gości
W dzisiejszych czasach, kiedy przywykliśmy do dostępu do Internetu w dowolnym miejscu, także nasi goście często proszą hasło do sieci Wi-Fi. Profesjonalne routery umożliwiają utworzenie dla gości dostępu do sieci
WLAN, oddzielając tę sieć bezprzewodową od sieci domowej, a tym samym zabezpieczając. Hotspot Wi-Fi w routerach FRITZ!Box wspiera bezpieczny mechanizm OWE (Opportunistic Wireless Encryption) - to technologia, która umożliwia urządzeniom bezprzewodowym nawiązywanie szyfrowanych połączeń z publicznymi punktami dostępowymi Wi-Fi. Dzięki OWE, połączenia Wi-Fi z publicznymi punktami dostępowymi Wi-Fi są automatycznie szyfrowane przez urządzenie bezprzewodowe i punkt dostępowy.

Słowem podsumowania
Sięgając po odpowiedniej jakości urządzenia dostępowe do Internetu, możemy nie tylko w prosty sposób zapewnić bezpieczeństwo swojej domowej sieci Wi-Fi, ale także usprawnić wiele kwestii. Spory atut w dobie
wszechobecnej pracy zdalnej stanowi bezpieczny dostęp przez VPN komputera służbowego. Osoby gościnne powinny w rozwiązaniach FRITZ! docenić prostą procedurę tworzenia hot-spotu dla gości, a rodzice zestaw narzędzi kontroli obecności dzieci w sieci. Wszystkie te funkcje – odpowiednio wdrożone w życie - sprawią, że w Dzień Bezpiecznego Internetu niejeden użytkownik może spać spokojnie, bez obaw o swoją domową sieć Wi-Fi.

Źródło:
Tagi: ,

Napisz komentarz

Redakcja serwisu Blog Play zastrzega sobie możliwość moderacji (edycja, usuwanie) komentarzy zawierających wpisy niezgodne z Polskim prawem, obrażające innych użytkowników, zawierające wulgarne czy też obraźliwe treści. Ponadto zabronione jest zamieszczanie ogłoszeń reklamowych.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone komentarze będące prywatnymi opiniami użytkowników.

Zamieszczone przez użytkowników komentarze nie stanową stanowiska serwisu.