BlogPlay.eu

Solorz i jego imperium

10.24.2011 19:12:22 · Opublikowano w ciekawostki, inne, komunikat, oferta, PLAY news, Play Online
Wszystkie serwisy branżowe piszą dziś o zgodzie UOKiKu na przejęcie Polkomtela przez grupę Solorza więc i ja coś na ten temat napiszę. Marcin Gruszka na swoim blogu zamieścił tabelkę obrazującą aktulany podział częstotliwości: Zaraz po wiadomości z tabelką pojawił się komentarz do sytuacji:
Spółka P4 nigdy nie była przeciwnikiem tej transakcji. Wielokrotnie natomiast podkreślaliśmy, że tak ważna transakcja, wydarzyła się w najbardziej niefortunnym momencie, kiedy operatorzy na rynku potrzebują pilnie przydziału nowego pasma radiowego. W wyniku transakcji skoncentrowane zostanie połowa pasma w Polsce, bez żadnych, konkretnych widoków dla pozostałych operatorów na pozyskanie nowego pasma. W tym kontekście decyzja Prezes UOKiK jest zaskoczeniem i została wydana w oderwaniu od realiów rynkowych. Jeśli w krótkim okresie czasu nie zaistnieją warunki do zdobycia przez operatorów dodatkowego pasma, decyzja ta będzie fatalna w skutkach dla zdrowej konkurencji na rynku.
Oczywiście powyższe stwierdzenie jest jak najbardziej prawdziwe jednak Play zapomina o jednym istotnym fakcie. W 2006 roku odbywał się przetarg na częstotliwość 1800 MHz w którym to Telekomunikacja Kolejowa zrezygnowała z zakupu częstotliwości. Ogłoszono więc drugi przetarg w którym operator nie wziął udziału pomimo przygotowania oferty przetargowej. Jak widać takiemu a nie innemu stanowi rzeczy jest winny sam operator, który pomimo danej szansy z niej nie skorzystał tłumacząc się teraz następującymi słowami:
...W 2006/2007 byliśmy jak maleńkie dziecko. Nie było nas wtedy nawet na rynku. Mieliśmy przed sobą mnóstwo wyzwań. Budowa marki, budowa sieci, stworzenie sieci sprzedaży, wejście na rynek. Najbardziej nawet optymistyczni analitycy nie przypuszczali, że zajdziemy tak daleko. Gdybyśmy mogli cofnąć czas postanowilibyśmy identycznie ;-) (Marcin Gruszka)
Zawsze wydawało mi się, że tworząc strategię biznesową firmy myśli się przyszłościowo i wykorzystuje nadarzające się okazję. W tym wypadku niestety było inaczej. Bez winy nie jest również UOKiK, który dopuścił do przejęcia mając na uwadzę obecny rozkład częstotliwości. Nie zmienia to jednak faktu, że Play powinien mieć teraz pretensję tylko i wyłącznie do samego siebie.
Źródło:

4 komentarze dla wpisu “Solorz i jego imperium”

 1. Play nadal jest jak małe dziecko. Nie poszło po cukierki, a teraz patrząc jak dzieciaki je rozpakowują tupie nóżką, że przecież ONO także je CHCIAŁO. Było, minęło. Podjęto konkretną decyzję biznesową, trzeba teraz ponosić jej konsekwencje.

 2. […] więcej…: Solorz i jego imperium Wpisy podobne do Solorz i jego imperiumSolorz i jego imperiumWszystkie serwisy branżowe piszą […]

 3. Z tego co mi wiadomo to Play zdobył dwa pasma 900 MHz w przetargu zorganizowanym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w 2008r.

 4. Zastanawiam się nad tym co przeczytałem i dochodzę do wniosku, że ktoś tu kłamie.
  Ponieważ, kiedy Play zaczynał, to szefem telefonii Play był ktoś inny. Osoba, która rozkręciła Play i która wierzyła w sukces Play. A to oznacza, że Play mając ofertę nie przystępuje do 2 przetargu – kpina czy żart? To poco się ją przygotowywało? Poco ktoś przygotowuje dom do sprzedania, kiedy nie chce go sprzedać?
  A no zapewne Szef Play chciał zbić z ceny, ale ktoś go przekonał aby nie wchodzić w to, bo oni jeszcze na dobre nie rozwinęli się – ale trzeba patrzeć w przyszłość.
  A teraz kiedy pierwszego szefa Play nie ma, poleciały wszystkie promocje, obniżono promocyjne SMS w Play na kartę do śmiesznych ilości, zmieniono politykę reklam, na bardziej mdłe i bardziej Polskie – bez kontrowersji i dosadnego języka.
  A teraz Marcin Gruszka przedstawia nam sytuację, która ma nam wybielić P4. A tak naprawdę wszystko zaczęło się właśnie psuć jak pierwszy szef odszedł aby rozwijać nowy interes gdzieś indziej, a P4 dostało nowego szefa.

  Chyba że tu właśnie chodziło o to, aby upaść…co?

Napisz komentarz

Redakcja serwisu Blog Play zastrzega sobie możliwość moderacji (edycja, usuwanie) komentarzy zawierających wpisy niezgodne z Polskim prawem, obrażające innych użytkowników, zawierające wulgarne czy też obraźliwe treści. Ponadto zabronione jest zamieszczanie ogłoszeń reklamowych.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone komentarze będące prywatnymi opiniami użytkowników.

Zamieszczone przez użytkowników komentarze nie stanową stanowiska serwisu.