BlogPlay.eu[Aktualizacja]Darmowe czy jednak nie?

11.26.2007 0:46:13 · Opublikowano w PLAY news
W ciągu najbliższych 4 tygodni w życie wchodzi ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym - dokładnie 21. grudnia. Poniżej pozwolę sobie zacytować jej fragment:
Art. 5. 1. Praktykę rynkową uznaje się za działanie wprowadzające w błąd, jeżeli działanie to w jakikolwiek sposób powoduje lub może powodować podjęcie przez przeciętnego konsumenta decyzji dotyczącej umowy, której inaczej by nie podjął. 2. Wprowadzającym w błąd działaniem może być w szczególności: 1) rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji;
Zatem wszystkie darmowe rzeczy, które nie są darmowe muszą zniknąć. W Play mamy stosunkowo mało takich rzeczy w porównaniu z innymi operatorami komórkowymi (większe porównanie tutaj). Przykładowo zdanie z www.playmobile.pl: "Tylko teraz w Play na Kartę masz pakiet 200 darmowych SMSów do wszystkich sieci komórkowych w Polsce co miesiąc przez cały rok!", nie ma prawa bytu. Zgodnie z regulaminem tej promocji "2. Aktywacja, przyznanie i korzystanie z „Pakietu SMS 200” jest bezpłatne, co oznacza, że opłata za usługę „Pakiet SMS 200” zawarta jest w kwocie Doładowania konta Użytkownika.", zatem nie jest ona do końca darmowa - płacimy za nią doładowując konto. Ciekawe jak operator się do tego ustosunkuje i czy zmieni swoje reklamy na czas. :-) Zobaczymy już za niecały miesiąc... Aktualizacja: W związku z zapytaniem skierowanym przez Pana Marcina Gruszkę (http://ludzie.playmobile.pl/partner/11/entry/110011/Darmo+czy+jednak+nie+.html) do redaktorów naszego serwisu w dniu dzisiejszym wystosowałem pismo do Urzędu Komunikacji Elektronicznej w celu wyjaśnienia naszych wątpliwości co do pakietu SMS 200. Do czasu odpowiedzi UKE nie będziemy komentowali powyższej sprawy. Pozdrawiam, Łukasz Dzierżak
Źródło:

18 komentarze dla wpisu “[Aktualizacja]Darmowe czy jednak nie?”

 1. Fajny post. Z heja jest (bylo) podobnie.. darmowe smsy za 5 zl 😉

 2. khem khem napisał:

  mam nadzieje ze to troche rozjasni wszelkie cenniki promocje i inne tego typu krzaczki 🙂

 3. Hmm… nie jestem specjalistą od regulaminów czy marketingu, ale określenie „zawarte w kwocie abonamentu lub doładowania” rozumiałbym dwojako:
  – zapłacisz najpierw pewną kwotę i wtedy dopiero możesz skorzystać z ‘bezpłatnych’ usług
  – musisz cyklicznie opłacać pewną stawkę (abonament lub systematyczne doładowania) aby być naszym klientem i korzystać z jakichkolwiek usług; jeżeli nie możesz z żadnych to logicznym następstwem jest także brak możliwości korzystania z tych ‘bezpłatnych’.

  Za te usługi nie musisz płacić dodatkowo ani nie jest nic potrącane z tego, co już posiadasz, więc pod tym kątem można uważać to za bezpłatne – i tak już jesteś abonentem/użytkownikiem i później jest Ci oferowane coś bez żadnej dodatkowej opłaty. Z drugiej jednak strony patrząc na to np. jak na coś w rodzaju prywatnego klubu – opłacasz składki to możesz później mieć niektóre rzeczy ‘za darmo’ – nie można nazwać całkiem bezpłatnym.

  Heh… zaraz sam się zakręcę w tym, co piszę 😉

  W każdym bądź razie i tak jest ogromna różnica (choćby w odczuciu, pomijając niuanse prawne i sposób zapisu) między np. pakietem 200 SMS’ów w Play, a chociażby (jak to było reklamowane) pakietem 1000 SMS/MMS, nie mówiąc już o innych „bezpłatnych” pakietach minut, SMS’ów czy numerów w innych sieciach – tu wyraźnie jest to uzależnione od jednej rzeczy – najpierw zapłać coś dodatkowo to wtedy damy Ci „darmowy” pakiet ;]

 4. Jakby było to całkowicie darmowe to Play zmuszony byłby to płacenia podatku od darowizn. Tego raczej nie robi, dlatego jest zapis o opłacie.

 5. A moim zdaniem i tak ten pakiet się opłaca…

 6. tova, jasne, że się opłaca. Ja poruszam problem natury formalnej, który nie dotyczy bezpośrednio odbiorcy końcowego. 😛

 7. a mi się wydaje że akurat w tej promocji to jednak darmowe.. gorzej z poprzednią promocją.. mówili że darmowe a pakiet kosztował 10 zeta 🙂

 8. Niektóre oferty (np BOK w Plusie – gadka z automatem) też jest za free, bo jest zaznaczone, że opłacone to jest w abonamencie. Teraz będzie pewnie tego typu zapisów co raz więcej.
  *judi: coś zegarek Ci się spieszy… jakąś godzinkę 😉 Czyżby u Ciebie był ciągle czas letni?

 9. Hmmm… widzę, że to jednak nie lokalnie, a na blogu jest jednak problem z czasem.

 10. w zasadzie jest to troszke gra slow,a w praktyce wyjdzie na to samo…na szczescie w ofercie Play jest to mnie zauwazalne i takie praktyki rzadko maja miejsce….

 11. hm… trochę się już w tym wszystkim zakręciłem… ale jakbym miał miec 200 smsów w pakiecie to tak czy siak bym skorzystał, nawet jakbym miał zapłacić o pewnie to i tak niewielkie pieniądze. A reklama to reklama.

 12. ale tak swoją drogą ciekaw jestem co z tego będzie 🙂

 13. będzie wielkie zamieszanie i skargi do operatorów typu” ale ta pani w salonie powiedziała,że dostane to za darmo, a na fakturze naliczono …” lub “…wnosze o odszkodowanie w formie 50% taniej abonament do końca umowy w wyniku niezgodności przedstawionej oferty w tym co uzyskałam…”
  już to widzę.
  szkoda mi będzie tylko tych osób co będą takie zarzalenia rozpatrywać.

 14. Łukasz o ile dobrze rozumiem to Marcin Gruszka zadał następujące pytanie:

  “Zamiast oficjalnego stanowiska zadam oficjalne pytanie redaktorom bloga. Ile wynosi w takim razie ta oplata?”

  Jest to pytanie do Was, redaktorów, a nie do UKE. Rozumiem, że macie wątpliwości. Przezucanie pytania i unikanie odpowiedzialności nie przystoi moim zdaniem dorosłym, poważnym ludziom.

  Wg. mnie, opłata zawarta jest w doładowaniu. Bo jak klient nie doładuje to nie dostanie darmowych smsów.

  Pozdrawiam,
  Kuba Ranoszek
  Empik Kraków-Krokus
  Dział Play/Nowe Technologie

 15. Czytałam dzisiaj wpis na blogu prasowym Gruszki.
  Się zdenerwował 🙂

  I tak reasumując stwierdzam, że przecież nie po to ma się telefon, aby leżał w domu, a po to, aby można było z niego dzwonić.

  Tak więc, jeśli każdy dba o to, żeby mieć jak się ze światem połączyć, to pakiet jest zupełnie darmowy.

 16. @vivalakuba:

  Pan Marcin Gruszka zadał nam pytanie ale jednocześnie nie przedstawił oficjalnego stanowiska operatora w tej sprawię dlatego zwróciliśmy się do UKE w celu wyjaśnienia tej sytuacji.

  A jeżeli opłata została zawarta w doładowaniu to znaczy, że płacimy za usługę gdyż musi zakupić doładowanie.

 17. waciaszka napisał:

  Skoro macie takie problemy z ustaleniem czy są darmowe to proponuję panu Marcinowi G. i reszcie speców od marketingu zamianę “darmowych” na “bez dodatkowych opłat”, np.:
  – Kup starter Play i aktywuj Pakiet 200 SMS bez dodatkowych opłat. Wysyłaj SMSy do wszystkich sieci nie obciążając konta.
  Kurde, wyszło trochę bez sensu. Durna ta ustawa. Ale do obejścia 🙂

 18. Dobrze mówisz Waciaszka 😉

  Polemika szybko by się ucięła.

Napisz komentarz

Redakcja serwisu Blog Play zastrzega sobie możliwość moderacji (edycja, usuwanie) komentarzy zawierających wpisy niezgodne z Polskim prawem, obrażające innych użytkowników, zawierające wulgarne czy też obraźliwe treści. Ponadto zabronione jest zamieszczanie ogłoszeń reklamowych.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone komentarze będące prywatnymi opiniami użytkowników.

Zamieszczone przez użytkowników komentarze nie stanową stanowiska serwisu.