BlogPlay.eu

Dzień Wifi z Fritz!Boxem

06.22.2022 15:55:31 · Opublikowano w Fritz!Box, PLAY news

W tym tygodniu przypadał Dzień Wifi przy okazji którego zaprzyjaźniony dystrybutor sprzętów telekomunikacyjnych firmy AVM, przygotował mały poradnik dla użytkowników. Dzięki niemu możemy lepiej wykorzystywać już istniejącą sieć domową oraz zaplanować ewentualną rozbudowę:

Technologie sieci bezprzewodowej Wi-Fi, wprowadzone na rynek ok. roku 2000 okazały się strzałem w dziesiątkę. Łatwa obsługa, spora prędkość i przede wszystkim uwolnienie od kabli sprawiły, że dziś niemal nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Jednak paradoksalnie, zalety Wi-Fi stanowią równocześnie bodaj największą z ich wad: szeroka popularyzacja technologii sprawiła, że eter stał się niezwykle zatłoczony. Coraz liczniejsze sieci Wi-Fi działające w paśmie 2,4 GHz, rzadziej w 5 GHz, wzajemnie się zakłócają i transmisja bywa niestabilna. W Światowy Dzień Wi-Fi w czterech prostych krokach pokazujemy, jak zaradzić tym problemom i osiągnąć wyższy poziom technologicznego wyrafinowania. 

  1. Mesh – inteligentna sieć w każdym kącie

Jeżeli w naszym mieszkaniu czy domu, sygnał Wi-Fi nie dociera wszędzie lub nawet przy pokryciu zasięgiem osiągane transfery dalekie są od ideału, rozwiązaniem będzie zastosowanie wzmacniaczy sygnału, tzw. repeaterów. Najlepsze efekty osiągniemy instalując wzmacniacze obsługujące technologię Mesh, o czym więcej piszemy w punkcie 4.

Mesh to rodzaj topologii sieci komputerowej, w szczególności bezprzewodowej, w której poszczególne elementy infrastruktury są do pewnego stopnia autonomiczne i za pomocą inteligentnych protokołów potrafią automatycznie, bez ingerencji użytkownika, optymalizować swoje działanie. Mechanizmy inteligentnej sieci Mesh dbają nie tylko o optymalizację ruchu pomiędzy punktami dostępowymi infrastruktury (Cross Band Repeating), ale także o to, by każde urządzenie końcowe było połączone z siecią w optymalnym paśmie częstotliwości (Band Steering), uwzględniając przy tym lokalne warunki w eterze, np. stopień zajęcia poszczególnych kanałów i zakłócenia z sąsiednich sieci Wi-Fi. Sieć Mesh zestawia komputerowi połączenie z najbliższym i najmniej obciążonym punktem dostępu (Mesh Wi-Fi Steering), równomiernie rozkładając w ten sposób ruch na poszczególnych węzłach.

Sieć typu Mesh tworzy jedną, logiczną całość i nie trzeba się martwić, czy dane urządzenie jest aktualnie podłączone do centralnego punktu dostępu, czy do wzmacniacza sygnału. Dodatkowo sieć Mesh jest zunifikowana pod względem bezpieczeństwa: ustalenie hasła i algorytmu szyfrowania odbywa się na poziomie centralnego routera, np. FRITZ!Box, a dane te są automatycznie przesyłane do pozostałych urządzeń, dzięki czemu użytkownik z raz zalogowanym do Wi-Fi laptopem czy tabletem może się przemieszczać bez konieczności powtórnego logowania w przypadku znalezienia się w zasięgu wzmacniacza sygnału.

  1. Większa wydajność dzięki Wi-Fi 6

Wi-Fi 6 to najnowsza wersja standardu sieci bezprzewodowej, górująca znacznie nad aktualnie najpopularniejszym Wi-Fi 5 pod wieloma względami. Nowsze modele FRITZ!Box, takie jak FRITZ!Box 4060, obsługują ten nowoczesny standard Wi-Fi 6 (WLAN AX). Oprócz wyższych szybkości transmisji danych i większej liczby jednoczesnych urządzeń zapewnia to między innymi mniejsze zużycie energii przez urządzenia WLAN, a tym samym zwiększa żywotność baterii, na przykład nowoczesnych smartfonów. Kupując nowe urządzenia WLAN, najlepiej upewnić się, że obsługują one Wi-Fi 6.

Mimo, że porównanie prędkości nominalnych Wi-Fi 5 i Wi-Fi 6 daje różnicę w granicach ok. 30-40%, to rzeczywisty przyrost osiąganych przepustowości w realnych zastosowaniach to czasem aż 300%. Tak kolosalne różnice wynikają z zaimplementowania w Wi-Fi 6 szeregu dodatkowych funkcji i mechanizmów. Na przykład zastosowanie modulacji 1024 QAM i transmisji OFDMA przekłada się na lepsze wykorzystanie fizycznej przepływności medium, ulepszone sterowanie mocą sygnału pozwala na zmniejszenie zakłóceń ze strony sieci sąsiadujących w danej lokalizacji, a techniki MU-MIMO wpływają na sumarycznie lepsze osiągi.

  1. Zainwestuj w wydajny router

Aby nasza sieć bezprzewodowa działała sprawnie, musimy zadbać o to, by każdy jej element był odpowiednio wydajny – unikniemy w ten sposób wąskich gardeł. Centralnym komponentem domowej infrastruktury jest zwykle router. Należy pamiętać, że aby obsłużyć tak duże ilości danych, jakie można przesyłać szybką siecią Wi-Fi 6, router musi mieć odpowiednią moc obliczeniową. Urządzenie powinno posiadać także np. porty ethernetowe o gigabitowej prędkości i szybsze. Zapas wydajności można poznać także po obsługiwanych funkcjach specjalnych, np. wspomniany FRITZ!Box 4060 potrafi obsłużyć kilkanaście połączeń VPN (IPSec lub Wireguard).

Jeżeli przewidujemy, że w naszym domu, czy mieszkaniu oprócz centralnego routera Wi-Fi konieczne będzie zainstalowanie wzmacniaczy sygnału, warto dokładnie przyjrzeć się specyfikacji samego interfejsu radiowego. Przywoływany tu FRITZ!Box 4060 posiada w zasadzie trzy interfejsy radiowe: dwa pracujące w paśmie 5 GHz i jeden w zakresie 2,4 GHz. Tajemnicę tej konfiguracji odkryjemy w następnym kroku.

  1. Zainstaluj porządny wzmacniacz Wi-Fi

Problemy z zasięgiem można rozwiązać łatwo stosując wzmacniacze sygnału Wi-Fi. Ustawiamy je zwykle mniej więcej w połowie dystansu między routerem a lokalizacją w której chcemy zapewnić bardzo dobry zasięg Internetu. 

Niezwykle ważną kwestią jest sposób połączenia wzmacniacza z centralnym routerem. Najpowszechniejsze są wzmacniacze w pełni radiowe. Oznacza to, że repeater z jednej strony radiowo „pobiera” sygnał z routera i przesyła go dalej. Jeżeli dany wzmacniacz posiada jeden interfejs radiowy do obsługi obu segmentów transmisji: strukturalnego (do połączenia z routerem i dostępowego (do obsługi lokalnych urządzeń końcowych) można szybko dojść do wniosku i co gorsza sprawdzić to w praktyce, że statystycznie połowa wydajności Wi-Fi repeatera będzie wykorzystana na kontakt z centralną siecią, w związku z czym transfery obserwowane w podłączonym doń komputerze mogą być dalekie od oczekiwań. Tu docieramy do rozwiązania zagadki trzech interfejsów radiowych routera FRITZ!Box 4060: jeden z nich (5 GHz) może być dedykowany szybkiemu połączeniu ze wzmacniaczem, a dwa pozostałe mogą obsługiwać urządzenia końcowe. Jeżeli do zestawu dobierzemy jeszcze wzmacniacz o podobnej konfiguracji, np. FRITZ!Repeater 6000 (trzy interfejsy radiowe), zbudujemy optymalne rozwiązanie – router i wzmacniacz będą połączone na stałe jakby „bezprzewodowym kablem”.

Źródło:
Tagi:

Napisz komentarz

Redakcja serwisu Blog Play zastrzega sobie możliwość moderacji (edycja, usuwanie) komentarzy zawierających wpisy niezgodne z Polskim prawem, obrażające innych użytkowników, zawierające wulgarne czy też obraźliwe treści. Ponadto zabronione jest zamieszczanie ogłoszeń reklamowych.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone komentarze będące prywatnymi opiniami użytkowników.

Zamieszczone przez użytkowników komentarze nie stanową stanowiska serwisu.