BlogPlay.eu

Play anonsuje 5G Ready

03.01.2019 17:59:01 · Opublikowano w PLAY news
PLAY rozpoczyna kampanię reklamową sieci 5G READY. Największa sieć komórkowa w Polsce, z ponad 15 milionami klientów, jest gotowa na wdrożenie technologii 5G w Polsce. Już dziś sieć PLAY jest nie tylko największą, biorąc pod uwagę liczbę klientów w Polsce, ale także najnowocześniejszą siecią, wykorzystującą wszystkie najnowsze trendy w rozwoju infrastruktury technologicznej. Wiedząc, jak ważna dla klientów jest jakość usług i szybkość Internetu, Play startuje z siecią 5G READY. Coraz większy zasięg. Rozwój i rozbudowa sieci to proces rozłożony na kilka lat. W 2018 roku PLAY zbudował aż 1316 nadajników, czyli obecnie zgodnie z planem ma ponad 7000, a do końca 2021 roku będzie miał 9500 stacji roboczych. Pozwoli to na wyłączenie roamingu krajowego i uniezależnienie się tym samym od pozostałych operatorów. PLAY jest gotowy technologicznie. Dziś obszary z 5G READY PLAY stanowią 15% sieci operatora w całej Polsce. Sieć 5G READY korzysta z następujących technologii 5G:
  • MIMO4x4 - (mutiple-input and multiple-output) – czyli zwiększenie liczby anten odbierających i wysyłających sygnały, technologia ta pozwala na zwiększenie prędkości transmisji danych.
  • Agregacja pasm, czyli łączenie pasm, umożliwia korzystanie z internetu z jeszcze większą prędkością.
  • Modulcja (256QAM) – Quadrature Amplitude Modulation - umożliwia wysyłanie większej ilości danych w tym samym czasie, co oznacza, że ​​wysyłając plik lub pobierając zdjęcia z internetu, wyślemy je i pobierzemy szybciej niż wcześniej lub będziemy mogli pobrać lub wysyłać jeszcze większe pliki w tym samym czasie, w którym do tej pory wysyłaliśmy te mniejsze.
  • Synchronizacja fazy jest potrzebna do dynamicznego współdzielenia częstotliwości pomiędzy technologiami,  łagodzenia i eliminowania zakłóceń w sieci, a także możliwości korzystania z zasobów dwóch stacji bazowych naraz.
  • Cloud Air pozwala na dynamiczne dzielenie tego samego pasma pomiędzy różnymi technologiami (np. LTE i GSM) – jest to przesuwanie zasobów sieciowych w zależności od zapotrzebowania na daną technologię.
Dwie ostatnie, czyli synchronizacja fazy i cloud air dostępne tylko w sieci PLAY. PLAY działa szybciej. Już dziś sieć PLAY jest najszybsza w Polsce według testów speedtest.pl wykonanych w ramach zasięgu sieci macierzystej operatora. A teraz, dzięki sieci 5G READY, klienci Play korzystający z dedykowanych dla tej sieci urządzeń będą mogli korzystać z internetu z szybkością około 80-100 Mb/s, osiągając nawet 300-500 Mb/s w optymalnych warunkach. Klienci PLAY, którzy będą w zasięgu 5G READY mogą oglądać telewizję 4K, transmisje na żywo w wysokiej jakości, czy szybciej synchronizować dane w chmurze oraz uczestniczyć w wideokonferencjach HD. Aby korzystać z sieci 5G READY, czyli wyższych prędkości transmisji danych trzeba spełnić dwa podstawowe warunki, po pierwsze trzeba znaleźć się w zasięgu nadajnika 5G READY, a po drugie posiadać smartfon lub mobilny router, które są rekomendowane w sieci 5G READY. PLAY w swojej ofercie posiada smartfony wspierające sieć 5G READY. Na początek są to następujące modele: Samsung Galaxy  S10E, Samsung Galaxy  S10, Samsung Galaxy S10+, LG V30, LG G7 ThinQ, LG V40, Sony XPERIA XZ3, Huawei P20, Huawei P20 Pro, Huawei Mate 20 Pro, Apple iPhone XS, Apple iPhone XS Max oraz router wifi: Netgear Nighthawk. Wszystkie prezentowane w ostatnim czasie flagowce wiodących producentów spełniają wymagania sieci 5G READY. Dodatkowo PLAY zapewnia, że sześć pierwszych lokalizacji z 5G zamierza uruchomić w Polsce przed nadejściem września br. Będą one służyć tym, którzy faktycznie chcą korzystać z tej technologii. Od redakcji: 5G Ready jest w znacznej mierze marketingowym wynalazkiem. Mimo to, należy pamiętać, że obecnie budowana fioletowa sieć będzie mogła pociągnąć prawdziwe 5G jak tylko wszystkie kwestie formalne zostaną spełnione (co może trochę potrwać)
Źródło:
Tagi:

Jeden komentarz dla wpisu “Play anonsuje 5G Ready”

  1. Play jest już największą siecią? To mnie trochę ominęło…

Napisz komentarz

Redakcja serwisu Blog Play zastrzega sobie możliwość moderacji (edycja, usuwanie) komentarzy zawierających wpisy niezgodne z Polskim prawem, obrażające innych użytkowników, zawierające wulgarne czy też obraźliwe treści. Ponadto zabronione jest zamieszczanie ogłoszeń reklamowych.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone komentarze będące prywatnymi opiniami użytkowników.

Zamieszczone przez użytkowników komentarze nie stanową stanowiska serwisu.