BlogPlay.eu

Test Fritz!Box 6840 LTE – ustawienia LTE

06.12.2015 13:09:00 · Opublikowano w 4G LTE, Fritz!Box, PLAY news
Po pomyślnie przeprowadzonej konfiguracji i uruchomieniu internetu można poklikać trochę w opcjach. Jak wiadomo Fritz!boxy oprócz łatwej obsługi posiadają opcje dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Dzięki temu można znaleźć ciekawe funkcje monitorujące i tym samym spróbować polepszyć odbiór i prędkość połączenia. Ale po kolei. Zacznijmy od zalogowania się do panelu routera, następnie klikamy w "Internet 00_01 Z powyższego zestawienia wynika, że karta SIM w routerze może komunikować się z siecią bazową z maksymalną teoretyczną prędkością którą udostępnia Play: 70Mbit/20Mbit. Przechodzimy do opcji "Informacja na temat LTE": 00_02 Następnie klikamy w zakładkę "LTE": 00_03 Oprócz szczegółowych danych dotyczących odbioru sygnału przez każdą z anten urządzenie próbuje też oszacować maksymalną osiągalną prędkość na podstawie odbieranych parametrów. Dla przeciętnego użytkownika istotna jest pozycja "Maks. prędkośc transferu przy aktualnym poziomie odbioru (szacowana)". Router odświeża te wartości co kilka sekund i skoki mogą być dość duże od kilku do kilkunastu Mbit. Aby polepszyć sygnał można przestawiać router oraz zmieniać ustawienie anten. I tu przychodzi z pomocą kolejna karta w menu pt "Odbiór". Po kliknięciu czytamy: "Wskaźnik położenia W celu uzyskania optymalnych połączeń LTE można skorzystać ze wskaźnika położenia. Sprawdź, w którym miejscu wyświetlane wartości są najwyższe, i przenieś tam urządzenie FRITZ!Box. Jeśli urządzenie FRITZ!Box posiada zewnętrzne anteny LTE, można również zmienić ich położenie. Oprócz wskazania na tym interfejsie aktualny poziom odbioru wskazuje również pięć diod urządzenia FRITZ!Box. Wartość wskazywana przez diody urządzenia FRITZ!Box jest uśredniana przy użyciu obu anten i wskazywana przez diody przez następne 10 minut lub do momentu wyłączenia wskaźnika położenia." 00_04 Klikamy w przycisk "Uruchom wskaźnik położenia." 00_05 Urządzenie pokazuje na bieżąco siłę sygnału dla każdej z anteny. Dodatkowo uśredniona siła jest pokazywana przez diody na routerze - i nie musimy biegać od ekranu do routera. Sprytne i bardzo wygodne. Warto eksperymentować z różnym ustawieniem anten - mogą się one obracać dookoła oraz odchylać i grzechem byłoby tego nie wykorzystać. IMG_0389 IMG_0395 Jeśli wyniki nie są oszałamiające to warto spędzić trochę więcej czasu aby znaleźć optymalne umiejscowienie routera i ustawienie anten. Na koniec mała ciekawostka. Jak wiadomo obecnie trwa aukcja częstotliwości 800MHz oraz 2600MHz. Fritz!box 6840 LTE potrafi obsługiwać oba dodatkowe zakresy i pokazywać dostępne sieci. Aktualnie testy na 800MHz prowadzi Polkomtel (druga pozycja): 00_06 W przypadku sieci T-Mobile i Orange jest pokazywana albo jedna albo druga, nigdy obie jednocześnie.
Źródło:

2 komentarze dla wpisu “Test Fritz!Box 6840 LTE – ustawienia LTE”

  1. Czy jest możliwość podłączenia do tego routera jakiejś anteny dachowej? Tak, żeby wzmocnić sygnał?

  2. Artur, router ma dwie przykręcane anteny.
    http://www.blogplay.eu/2015/05/19/fritzbox-6840-lte-pierwsze-wrazenia/
    NIgdy nie korzystałem z anten dachowych, ale podejrzewam, że jeśli gniazda w routerze będą pasowały to nie powinno być problemu. Na allegro są oferty pod tego frycka więc chyba da radę. Natomiast trudno mi określić ich skuteczność.
    Co do antenek z zestawu to kręcenie nimi może dać parę mbit dodatkowo.

Napisz komentarz

Redakcja serwisu Blog Play zastrzega sobie możliwość moderacji (edycja, usuwanie) komentarzy zawierających wpisy niezgodne z Polskim prawem, obrażające innych użytkowników, zawierające wulgarne czy też obraźliwe treści. Ponadto zabronione jest zamieszczanie ogłoszeń reklamowych.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone komentarze będące prywatnymi opiniami użytkowników.

Zamieszczone przez użytkowników komentarze nie stanową stanowiska serwisu.