BlogPlay.eu

Pierwsze testy 4G LTE w Toruniu

09.13.2013 17:34:06 · Opublikowano w 4G LTE, LTE, PLAY news, testy
Na poniedziałkowej konferencji Play zapowiedział program testów sieci LTE w Toruniu. We czwartek dokonano oficjalnej inauguracji testów. Toruń został wybrany nieprzypadkowo. Otóż na terenie Torunia zbiegło się kilka ważnych spraw, które dla operatora miały znaczenie: dość zwarty obszar miejski ze sporą liczbą ludności oraz łatwa możliwość rozbudowania już istniejących stacji o usługi LTE. Infrastruktura LTE działa na urządzeniach dostarczonych przez Huawei, a modemem udostępnionym testerom będzie ZTE MF823. Testy mają trwać około dwa miesiące. Na razie z usług sieci LTE będą mogli korzystać tylko testerzy na specjalnej karcie SIM. Po 11 listopada sieć zostanie udostępniona wszystkim użytkownikom Playa którzy będą mieli urządzenia obsługujące nową usługę. Na pytania o 4G LTE i iPhone-y przedstawiciele operatora poinformowali, że jest to kwestia zmiany oprogramowania przez producenta oraz że zwrócili się do Apple-a z prośbą w tej sprawie. Testy przeprowadzone na malowniczej toruńskiej starówce wypadły bardzo zachęcająco: download dochodził do ponad 50Mbit/sa upload do ponad 20Mbit/s. Ponieważ wszystkie urządzenia testujące (Play udostępnił galaxy Tab 3) były w tym samym miejscu i były intensywnie wykorzystywane więc zdarzało się że szybkość chwilowo spadała do wartości jednocyfrowych. Filmy w HD na YouTube wczytywały i buforowały się w ekspresowym tempie, komfort pracy był bardzo wysoki. Zachęcamy osoby mieszkające w Toruniu do wypróbowania.  IMG_7066 IMG_7074 IMG_7081 Screenshot_2013-09-12-11-02-29 IMG-20130911-00128 Jeszcze kilka spraw formalnych. Jak wiadomo, LTE jest udostępnione w nowych taryfach głosowych i ma założone ograniczenie prędkości do 15Mbit/s. Play również planuje udostępnienie LTE w ofercie Play Online - szczegóły, a więc również prędkość transmisji, będą ogłoszone w późniejszym terminie.
Źródło:

2 komentarze dla wpisu “Pierwsze testy 4G LTE w Toruniu”

  1. Powiedzmy sobie szczerze gdy działa nadajnik nieobciążony to zawsze wszystko będzie działało ale czemu jest to robione w miastach gdzie jest mała aglomeracja to przekracza sens tych gdzie czekają na znacząca alternatywę kabla (swich – modem) i CP. Ogólnie życzę powodzenia ale przy tego typu rozmieszczeniu można liczyć oby na 2015 rok

  2. Daroo: z tego co mówił człowiek od LTE wynika, że w toruniu można było prosto rozbudować istniejące stacje o LTE, które pokryją całe miasto. W innych dużych miastach rozbudowa (pozwolenia, zgody, koncesje, itd) trwa na tyle długo, że ciężko odpalić zasięg bez dziur. dla porównania: wg Playa Warszawa potrzebuje 7 (słownie: siedem) razy tyle stacji co toruń.
    A co do całego projektu pod hasłem 4g lte, to warto się cofnąć do czasów kiedy startował play online – początkowy zasięg to były tylko duże miasta, dopiero potem sytuacja zaczęła się zmieniać.

Napisz komentarz

Redakcja serwisu Blog Play zastrzega sobie możliwość moderacji (edycja, usuwanie) komentarzy zawierających wpisy niezgodne z Polskim prawem, obrażające innych użytkowników, zawierające wulgarne czy też obraźliwe treści. Ponadto zabronione jest zamieszczanie ogłoszeń reklamowych.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone komentarze będące prywatnymi opiniami użytkowników.

Zamieszczone przez użytkowników komentarze nie stanową stanowiska serwisu.