BlogPlay.eu



Wyniki badania sieci GSM900/1800 i UMTS w Warszawie

12.21.2009 23:17:18 · Opublikowano w ciekawostki, inne, komunikat, nadajniki, Plus, UKE
Zerwane połączenia? Brak zasięgu? Zakłócenia utrudniające rozmowę? Sprawdź na planie miasta, gdzie służby UKE wykryły niedoskonałości w funkcjonowaniu sieci komórkowych. Po raz pierwszy publikujemy wyniki badań sieci GSM/1800 i UMTS w Warszawie. Przygotowujemy podobne dane dotyczące Katowic, Olsztyna i Łodzi. Jak zebrano prezentowane informacje? Samochody pomiarowe przejechały łącznie 1915 km na terenie czterech miast. W Warszawie badanie trwało od 15 do 30 września 2009 r. w godzinach wzmożonego ruchu w sieciach komórkowych, to jest między godz. 15.00 a 19.00. Przeprowadzono 74 godziny pomiarów, podczas których badano sieci czterech operatorów jednocześnie: 1. Polkomtela - sieć Plus, 2. Polskiej Telefonii Cyfrowej - sieć ERA, 3. Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel - sieć Orange, 4. P4 - sieć Play. Telefony w samochodach pomiarowych pracowały w trybie automatycznego wyboru sieci. Mierzone były parametry:
 • poziom odebranego sygnału RxLev dla GSM900/1800, decydujący o zasięgu sieci,
 • poziom realizacji połączeń pod kątem blokowania i przerywania połączeń (NQA),
 • badanie jakości transmisji mowy (PESQ).
Zgromadzone wyniki z kilku sesji pomiarowych zostały połączone dla poszczególnych miast i przeanalizowane pod kątem pokrycia miasta sygnałem telefonii komórkowej GSM900/1800 i UMTS oraz wykonanych połączeń telefonicznych. Chcieliśmy, aby przygotowane mapy były czytelne dla zwykłych użytkowników komórek. Dlatego świadomie ograniczyliśmy liczbę prezentowanych danych. Na mapach można zobaczyć tylko te miejsca, w których nastąpiło zerwanie bądź zablokowanie połączenia. W przypadku wskaźnika PESQ (jakości połączenia) na mapach pozostawiono tylko te miejsca, gdzie wartość pomiaru była równa lub mniejsza od 3. Poniżej przedstawiamy mapy z wynikami poszczególnych pomiarów. PESQ - jakość połączenia głosowego w sieciach UMTS W przypadku wskaźnika PESQ na mapach pozostawiono tylko te miejsca, gdzie wartość pomiaru była równa lub mniejsza od 3 (kropka w kolorze pomarańczowym). Uzyskanie wartości poniżej 2,7 świadczy o bardzo złej jakości przesyłanego sygnału, a od 2,7 do 3 może spowodować, że jakość głosu w słuchawce telefonu będzie kiepska. W miejscach oznaczonych kolorem czerwonym PESQ wyniósł od 1 do 1,99, co oznacza bardzo złą jakość połączenia. Mapa Era Mapa Play Mapa Plus Mapa Orange PESQ - jakość połączenia głosowego w sieciach GSM W przypadku wskaźnika PESQ na mapach pozostawiono tylko te miejsca, gdzie wartość pomiaru była równa lub mniejsza od 3 (kropka w kolorze pomarańczowym). Uzyskanie wartości poniżej 2,7 świadczy o bardzo złej jakości przesyłanego sygnału, a od 2,7 do 3 może spowodować, że jakość głosu w słuchawce telefonu będzie kiepska. W miejscach oznaczonych kolorem czerwonym PESQ wyniósł od 1 do 1,99, co oznacza bardzo złą jakość połączenia. Mapa Era Mapa Play Mapa Plus Mapa Orange Połączenia GSM/UMTS zerwane i zablokowane (brak możliwości połączenia) we wszystkich sieciach Zostały one oznaczone następującymi kolorami w poszczególnych sieciach: * ERA - kolor niebieski, * Orange - kolor żółty, * Plus - kolor zielony, * Play - kolor fioletowy. Wszystkie sieci Poziom sygnału GSM Wynik od 86 do 97 - odpowiada poziomowi sygnału, który obrazowany jest dwoma kreskami na ekranie telefonu komórkowego (kolor zielony). Wynik od 98 do 120 - odpowiada poziomowi sygnału, który obrazowany jest jedną kreską na ekranie telefonu komórkowego (kolor czerwony). Mapa Era Mapa Play Mapa Plus Mapa Orange Źródło:UKE
Źródło:

3 komentarze dla wpisu “Wyniki badania sieci GSM900/1800 i UMTS w Warszawie”

 1. Obserwator napisał:

  No cóż, Play wypadł najsłabiej, to było do przewidzenia bo jest to odczuwalne, szczególnie na PlayOnline i jest to powód do wstydu przy tak małej liczbie klientów.

  Najlepiej wypadła Era i Plus.
  Plus o tyle ciekawie, że ma najwięcej klientów, daje bardzo duże limity w iPlusie, udostępnia sieć operatorom wirtualnym, a infrastruktura jak widać daje radę, to pokazuje jak dużo pracy wkładają w jej rozbudowę i utrzymanie. Nie wspomnę już o tym, że właśnie uruchamiają darmowe pobieranie do 100GB w godzinach nocnych – to naprawdę spora rewolucja.

  Życzę Play jak najlepiej, ale przed nimi długa droga.

 2. nie ma sie co dziwic.. jak na jednego BTSa w playu idzie 8mb/s…

  klientów przybywa – online ida – ale z nadajnikami juz słabiej..
  plus na dodatek podobno leci na światłowodach…

  jak narazie plejos mnie nie zawodzi w połączeniach na 3G (iphonik) reszte juz mam na 2g… w razie czego 😉

 3. po 5 miesiącach ożywania play

  Jakość rozmów niższa od ery. W Erze mam służbowy. W Play potrafi zerwać połączenie, na 2G jest słaby sygnał (jakość), trzeszczy, jest pogłos jak dzwoni się na stacjonarne. W Erze tych problemów nie mam. Używam w Play Nokia 6210navigator i Nokia 6300. Jak ręcznie przejde na Plusa to te problemy znikają. Ale Play ma super ceny… .

  takie badania mam nadzieję zmusza kogo trzeba do podniesienia poziomu usług i wtedy będzie dobrze nam klientom

Napisz komentarz

Redakcja serwisu Blog Play zastrzega sobie możliwość moderacji (edycja, usuwanie) komentarzy zawierających wpisy niezgodne z Polskim prawem, obrażające innych użytkowników, zawierające wulgarne czy też obraźliwe treści. Ponadto zabronione jest zamieszczanie ogłoszeń reklamowych.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone komentarze będące prywatnymi opiniami użytkowników.

Zamieszczone przez użytkowników komentarze nie stanową stanowiska serwisu.