BlogPlay.eu

Niewidomy nie podpisze umowy w Play

03.27.2009 11:52:21 · Opublikowano w inne, PLAY news
Kilka dni temu poruszyliśmy temat startera Play Fresh zawierającego tekst napisany alfabetem Braille'a. W dniu dzisiejszym chcielibyśmy poruszyć drugi, nie mniej ważny temat, związany z osobami niedowidzącymi czy też niewidomymi. Poniżej oryginalny tekst Pana Mariusza Michalaka zamieszczony w serwisie wiadomosci24.pl: Kilka dni temu wybrałem się z niewidomym kolegą Danielem do salonu sieci PLAY w warszawskich Złotych Tarasach. Po krótkim oczekiwaniu zostaliśmy obsłużeni przez pracownika salonu, otrzymaliśmy szczegóły oferty jakie nas interesowały. Rozmowa przebiegała sprawnie do momentu podpisanie umowy. Powiedziano nam, że osoba niewidoma sama nie może podpisać umowy, gdyż nie wie co czyta. Powinna się zgłosić z prawnym opiekunem lub najlepiej notarialnym oświadczeniem woli. W prawie polskim nie ma szczególnych uregulowań prawnych w zakresie świadczenia usług osobom niewidomym oraz składania przez nie oświadczeń woli. Firma powołuje się więc na art. 80 kodeksu cywilnego, stanowiący że jeżeli osoba nie mogąca czytać ma złożyć oświadczenie woli na piśmie, powinno ono być złożone w formie aktu notarialnego. Zdaniem Daniela w tym przypadku wystarczyłoby, by osoba niewidoma przyszła w towarzystwie tzw. osoby zaufania, która odczyta mu tekst umowy. Chodzi przecież o zapoznanie się z jej tekstem. - Podpisywałem już niejedną umowę i nigdy nie zostałem odesłany do notariusza - twierdzi Daniel. - Nie jestem osobą ubezwłasnowolnioną i chcę być normalnie traktowany - dodaje. Wymienione przepisy, jak widać, są poważnym utrudnieniem dla osób niepełnosprawnych. Rozwiązaniem byłoby ujednolicenie przepisów tak, by osobie niewidomej treść umowy została odczytana i potwierdzona przez pracownika w obecności świadka. Innym rozwiązaniem jest ustanowienie prawnego pełnomocnika, który zawierałby konieczne umowy. Niedługo okaże się, że będziemy musieli biegać do notariusza przed podpisaniem każdego dokumentu. Nasuwa się więc pytanie dlaczego niektóre instytucje przestrzegają art. 80 kodeksu cywilnego, a inne go lekceważą? Sylwester Peryt, były prezes Polskiego Związku Niewidomych już w 2003 zapowiedział złożenie wniosków do komisji sejmowych, by zmieniono przepisy w tej sprawie. Jak widać prawo w tej kwestii kuleje do dziś. Czasami łatwo nie dostrzec granicy pomiędzy zapewnieniem interesów osób niewidomych a ich dyskryminacją. Źródło: wiadomosci24.pl Ze swojej strony pragnę dodać, że u innych operatorów takowy problem nie występuje. Sieć Plus poszła nawet o krok dalej i oferuje osobom niedowidzącym i niewidomy specjalny upust na abonament. Jak widać umieszczenie tekstu na starterze to jedno a podpisanie umowy przez osobę niewidomą to druga, bardzo ważna sprawa, która powinna zostać przez Play naprawiona w najbliższym czasie. Czy tak będzie? Niestety nie wiem. Wysłałem kilka dni temu mail do rzecznika prasowego sieci Play Marcina Gruszka z poniższymi pytaniami:
1) Czy zabieg umieszczenia na starterze komunikatu napisanego Braillem to zabieg jednorazowy? 2) Czy planowane jest umieszczenie takowego komunikatu również na innych produktach sieci Play? 3) Czy w przyszłości planowane jest umieszczenie wewnątrz startera komunikatu napisanego Braillem? 4) Startery i produkty to jedno a wizerunek w Internecie to drugie. Czy czwarty operator zrezygnuje ze swojej multimedialnej witryny przeładowanej elementami flashowymi oraz skryptami java na rzecz łatwiejszego dostępu do witryny dla osób używających np. syntezatorów mowy? 5) Czy jest możliwe utworzenie drugiej wersji witryny okrojonej z multimediów w celu ułatwienia dostępu wyżej wymienionym osobom?
Niestety do chwili obecnej nie otrzymałem odpowiedzi na te pytania.
Źródło:

15 komentarze dla wpisu “Niewidomy nie podpisze umowy w Play”

 1. dittella napisał:

  A może wystarczyłoby przygotować umowę pisaną językiem Braille’a ?? To by bylo najprostsze rozwiazanie.

 2. Strony polskich operatorów komórkowych to porażka i Play nie jest tu żadnym wyjątkiem (choć to żadne usprawiedliwienie). Bank w którym posiadam konto obsługuje przez internet chyba wszystkie sensowne przeglądarki (sprawdziłem przed chwilą Links2 – też działa) – bez żadnych Flashy, Jav, ActiveX-ów i tym podobnego badziewia. Widać więc, że można do sprawy podejść poważnie i to zrobić. Niestety nie wszystkim się chce, bo do tej pory nie mogę zalogować się na 24.playmobile.pl przez Operę.

 3. ditella, wszystko super, ale wiesz na czym polega pismo Braille’a? To wypukłe znaki po 3 w 2 kolumnach, których nie wydrukujesz na drukarce. Trzeba mieć odpowiednie urządzenie. To zbyt wiele zachodu. Łatwiej zrezygnować z tak rygorystycznych procedur i po sprawie.

 4. sylwek2k napisał:

  @dittella: i nauczyc w salonach pisania na specjalnej maszynie /bo przeciez wzor umowy trzeba wypelnic danymi klienta, przeszkolic pracownikow… itd… przerost formy nad trescia…

 5. Łukasz zadałeś bardzo konkretne pytania, prawdopodobnie dlatego nie otrzymałeś jeszcze odpowiedzi… Przeładowanie internetu, witryn multimediami to dość poważny problem – z punktu widzenia łącz internetowych a także wydajności komputerów… Natomiast ułatwianie życia osobom niepełnosprawnym to kompletnie inna działka… Bardzo delikatna, tak więc w tej kwestii rzecznik szybko się nie wypowie.

 6. Jeśli pracownik salonu Orange postępowałby zgodnie z obowiązującymi w firmie procedurami, to też byłby z tym problem więc nie we wszystkich pozostałych sieciach osoba niewidoma może sobie tak bezproblemowo podpisać umowę.
  A jak by się później okazało, że taki niewidomy powie, że chce zerwać umowę bo on nie wie co podpisał, a nikt mu wcześniej nie przeczytał umowy to jak udowodnić, że było inaczej, że osoba zaufana przeczytała mu to?

 7. hańba… hańba… PLAY zabieg czysto marketingowy z tym brailem na pudełku… heh 😀 hańba… hańba… 😛 hehe

 8. KOLEKTYW napisał:

  do gracza zolwik
  Wystarczy mieć specjalistyczne oprogramowanie i drukarkę specjalna do tego typu alfabetu.
  Pieniądze na to mogłyby pochodzić z PFRON. Wiec nie piszcie że nie ma na to pieniedzy.

 9. strona playa to porazka.. naszpikowane java i flashami ” jak dobra kasza skwarkami 😉 ”

  ale trzymając sie watku – no troche play zapomina o mniejszosci..

  przykładowo – nie wiem czy nadal to jest w orange – kombatanci etc dostaja jakies rabaty..
  nie wiem jak sprawa wygląda jesli chodzi o niepełnosprawnych – ale czytając na innych forach – tacy klienci cos dostają od operatora ekstra.
  w Play – nawet normalnie klient odpłatnie nie mozna wykupić sobie np wybrany numer czy jakies pakiet itp…
  no cóż taka polityka

 10. @kolektyw: nie znam problematyki doglebnie, ale nie wiem czy umowy zapisane braill’em maja umocowanie prawne. umowy zawierane w polsce powinny byc zapisane w jezyku polskim – to jest pewne, ale czy np. mozna puscic umowe wydrukowana dla niewidomych. czy taka umowa powinna byc tylko druknieta braillem – w takim razie czy wszyscy pracownicy powinni umiec czytac to pismo. stawiam na to, ze nie da sie wydrukowac na tej samej karte i braillem i normalnie – raz, ze “wielkosc czcionki” sie nie zgadza, a dwa, ze zapis ktorym pismem jest wazne od strony prawne.

  co do podpisywania umow w innych sieciach czy firmach – mysle, ze to kwestia gotowosci na podjecie ryzyka wlasnie i odpowiednich procedur. zawsze moze miec do kogos pretensje, bo umowy nie czytal sam – zawsze jest zatem spore prawdopodobienstwo, ze ta pretensje bedzie miec np. do operatora. a jak dzialaja nasze sady wszyscy wiemy – nie ma amerykanskich precedensow, wiec jeden sad uzna, ze podpisal, to wiedzial co podpisuje, a drugi, ze nie byl do konca swiadom i umowe rozwiaze. tak czy siak – wszystko rozbija sie o ryzyko – dlatego play odsyla do notariusza, zeby miec jakiekolwiek podstawy prawne do pewnosci podpisywanej umowy.

 11. Witam. Posram się rozjaśnić wam nieco jako to jest z tą formą pisemną.
  Zacząć należy od art. 56 ust. 2 ustawy prawo telekomunikacyjne. Zgodnie z nim umowę o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, w tym o zapewnienie przyłączenia do publicznej sieci telekomunikacyjnej, zawiera się w formie pisemnej. Taką umową jest m.in. umowa zawarta z siecią Play. Przepis mówi ogólnie o formie pisemnej (zwykłej) bez wskazania rygoru pod jakim została zastrzeżona. Z przepisów Kodeksu cywilnego wynika, że chodzi to o formę pisemną dla celów dowodowych. Jej niedochowanie nie powoduje nieważności umowy ale wiąże się z pewnymi utrudnieniami dowodowymi w wypadku ewentualnego postępowania sądowego powstałego na tle takiej umowy.
  Jedyną możliwością zachowania formy pisemnej przez osobą niewidomą jest zgodnie z art. 80 k.c. sporządzenie aktu notarialnego. Jest to przepis bezwzględnie obowiązujący i strony umowy nie mogą umówić się inaczej (parez formy zaproponowane przez ddluka) – w żadnym z tych wypadków nie będziemy mieli bowiem formy pisemnej.
  Wniosek – los jest czasem niesprawiedliwy ale prawo nie zawsze może przechodzić do porządku dziennego nad czyimiś ułomnościami. Niestety.

 12. Czy pracownicy zaczną mówić językiem migowym ? … Na to pytanie również nie otrzymał odpowiedzi od rzecznika Play 🙂

 13. Shw napisał: “stawiam na to, ze nie da sie wydrukowac na tej samej karte i braillem i normalnie – raz, ze “wielkosc czcionki” sie nie zgadza”
  Otóż da się. Nie ma żadnego problemu, aby na wydruk brajla nanieść normalny czarny druk.

 14. hehe połowa pracownikuw nie potrawi dobże pisac po polsku wiec nie wymagaj rzeby jeszcze mósieli muwić po migowemu 😉 😉 😀
  bo o czytanió jusz niehce wspominać 😀 😀 😉

 15. pluszaty napisał:

  ***piokuk- dziex za wyjaśnienia prawnika i tego się trzymajmy ❗ PZDR dla redaktora ddluka 😉

Napisz komentarz

Redakcja serwisu Blog Play zastrzega sobie możliwość moderacji (edycja, usuwanie) komentarzy zawierających wpisy niezgodne z Polskim prawem, obrażające innych użytkowników, zawierające wulgarne czy też obraźliwe treści. Ponadto zabronione jest zamieszczanie ogłoszeń reklamowych.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone komentarze będące prywatnymi opiniami użytkowników.

Zamieszczone przez użytkowników komentarze nie stanową stanowiska serwisu.