BlogPlay.euNokia n95 8Gb – test

03.09.2008 17:26:47 · Opublikowano w PLAY news, test

Zawsze miałem Nokię. Zaczynałem od podstawowego modelu 3210, następnie był 3510i. No ale zapragnąłem czegoś lepszego. Tak w moich rękach pojawił się 6230i. To już było coś. Fajny wyświetlacz, rozdzielczość, aparat, bluetooth. Marzenie. No ale wiadomo, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Zapragnąłem znowu czegoś lepszego. Padło na N73. Już naprawdę Duzy wyświetlacz, konkretny aparat no i symbian. Spełnienie marzeń. Hm do czasu. Pamiętam jak pierwszy raz dowiedziałem się o N95. Przeczytałem specyfikacje i od razu zapragnąłem go mieć.

Gdy już miałem pieniądze aby go kupić w Internecie pojawiły się zdjęcia N95 8GB. Myślałem, że to żart. Zresztą dużo ludzi tak myślało. Ale zdjęcia okazały się prawdziwe. Wiedziałem, że będę go miał. Tylko pytanie: kiedy? Okazało się, że szybciej niż myślałem. Dzięki pewnej osobie mam ten telefon i jestem z niego bardzo zadowolony. Znowu jest dla mnie spełnieniem marzeń. Pewnie do czasu aż znowu na rynku pojawi się coś co mnie powali. Jednak na razie posiadam ten telefon i postanowiłem zrobić jego test. Pamiętam jak przyjechałem z nim do domu. Otwieram pudełko i pierwsze co zauważyłem to duży wyświetlacz w telefonie (TFT, 2,8" QVGA, 240 x 320 pikseli z czujnikiem światła otoczenia, 16 milionów kolorów). Oprócz telefonu w pudełku była instrukcja, ładowarka, kabel video, kabel USB wraz z oprogramowaniem oraz słuchawki. Jak dla mnie brakowało mi jakiegoś dodatku do telefonu np. pasek na rękę taki jak dostałem z N73. W telefonie który dostałem był zainstalowany film Spiderman 3. Szkoda, że nie było napisów polskich. Jednak oglądało się go naprawdę super.

Telefon jest w kolorze czarnym co jeszcze bardziej dodaje mu uroku. Ma się wrażenie, że to wysokiej klasy biznesowy telefon. W sumie to nim jest. (Pracuje pod symbianem OS wersja 9.2 z rozkładem funkcji: S60 3rd Edition). Tak naprawdę to brakuje mi w nim dotykowego wyświetlacza i mimo wszystkiego slotu kart pamięci. Telefon nie jest duży. Objętość: 96 cm3, waga telefonu (z baterią): 128 g, długość (maks.): 99 mm, szerokość (maks.): 53 mm oraz grubość (maks.): 21 mm. N95 8GB jest moim pierwszym telefonem z tzw. sliderem. Trochę się tego bałem bo wiem, że Nokia ma z tym problemy. Jednak jak do tej pory a mam ten telefon prawie miesiąc nie zauważyłem jakiś niedociągnięć. Slider rozsuwa się w dwie strony. Mechanizm jest chyba pozbawiony wad bo nie mam jak do tej pory żadnych luzów. Mam nadzieje, że to się nie zmieni. Minusem lidera jest brak możliwości zakończenia połączenia poprzez jego zamknięcie. Ale w Internecie można znaleźć programy które to powodują.

Zajmijmy się teraz obudową. Z przodu mamy aparat do video rozmów (jakoś dziwnie wysunięty), czujnik światła, klawisze do nawigacji po menu, klawisz wejścia do menu, klawisz szybkiego dostępu do aplikacji oraz klawisze do odbioru lub zakończenia rozmowy. Po bokach znajdziemy port IR, klawisz do regulacji głośności, klawisze dostępu do galerii oraz spust migawki aparatu i głośniczki stereo. Jest również stereofoniczne gniazdo słuchawkowe o średnicy 3,5 mm i wyjście telewizyjne (PAL/NTSC). Na górze jest włącznik telefonu a na dole port USB oraz wejście na ładowarkę. Z tyłu telefonu mamy aparat fotograficzny. Nie ma na nim zasłonki tak jak w N73. Dla mnie jest to plusem bo w N73 nie zawsze zaskakiwał aparat po rozsunięciu zasłonki. Jednak należy uważać aby go nie pobrudzić lub zarysować.

Jeżeli chodzi o wnętrze to telefon posiada 128 MB RAM pamięci. No naprawdę dużo. Ciężko ten telefon doprowadzić do takiego stanu aby wyskoczył komunikat o braku pamięci. Ja praktycznie nie zszedłem poniżej 70 MB RAMu. Jeżeli porównać do N73 to jest naprawdę duży skok. Tam 2 otwarte aplikacje i już telefon informował, że brakuje mu pamięci. Oprócz tego telefon posiada 100MB pamięci wewnętrznej na SMSy, kontakty, aplikacje.

030908-1626-3.jpg

Nokia zrezygnowała ze slotu kart pamięci. No ale myślę, że nie jest to dużym problemem gdyż mamy 8GB pamięci na swoje dane. Filmy, muzyka. Napisałem, że nie jest to dużym problemem. Jednak dla osób które kopiują dużo i duże pliki to jest duży minus. Ja kopiowałem plik 2GB i zajęło mi to prawie godzinę czasu. Naprawdę dużo.

030908-1626-4.jpg

Telefon posiada ciekawie rozwiązanie jeżeli chodzi o szybki dostęp do najważniejszych danych. Pod jednym klawiszem dostępne są kontakty, muzyka, wideo, galeria, gry, Internet oraz mapy. Naprawdę ciekawa i funkcjonalna opcja.

030908-1626-5.jpg030908-1626-6.jpg

Drugą opcją z której jestem naprawdę zadowolony i jest mi przydatna to aplikacja "szukanie". Dostęp do niej mamy w trybie gotowości. Aplikacja pozwala na szybkie przeszukanie, po nazwie, danych w telefonie. Wpisujemy nazwę a aplikacja sama wyszukuje pliki. Program wyszukuje spośród nazw piosenek, treść smsa, zakładek internetowych, notatek i innych plików które posiadamy.

030908-1626-7.jpg030908-1626-8.jpg030908-1626-9.jpg

W trybie gotowości mamy o jedną więcej ikonę. Teraz jest ich siedem. To oczywiście efekt dużych rozmiarów ekranu. Teraz wszystko jest dokładnie widać. Każdy napis czy ikonka jest bardzo czytelna.

030908-1626-10.jpg

Telefon jest wyposażony w A-GPS. Połączenie z satelitami oscyluje od 1 minuty do nawet 10 minut. Czasem nawet nie udało mi się połączyć. Plusem jest, że można ściągnąć bezpłatnie mapy danego kraju i wtedy nic nie płacimy za nawigacje. Płacimy tylko za nawigację głosową. Program pokazuje średnią i maksymalna prędkość, czas podróży oraz inne przydatne informacje dla podróżnego.

030908-1626-11.jpg 030908-1626-12.jpg

Telefon posiada aparat 5 Mpix (2592 x 1944 pikseli). Uruchamia się szybko i jak na taką rozdzielczość szybko przetwarza zdjęcia. Aparat posiada optykę marki Carl Zeiss i obiektywem Tessar. W porównaniu do N73 zdjęcia wyglądają lepiej aczkolwiek nie dużo. Tryb makro też jest troszkę lepszy. Jeżeli chodzi o tryb video to możemy nagrywać w rozdzielczości 640 x 480 z jakością 30 klatek na sekundę. Posiada również cyfrowa stabilizacja obrazu. Plik video możemy zapisać w formacie MP4 lub 3GP. Aparat jest dosyć mocno konfigurowalny. Można zmienić równowagę bieli na: automatyczną, światło dzienne, zachmurzenie, światło żarówki, światło jarzeniowe. Można zmienić scenerie na automatyczną lub nocną. Tonacja kolorów może być w formie: zwykłej, sepii, czarno – białej, negatywu lub jaskrawej. Aparat posiada zbliżenie: cyfrowe do 10x (VGA do 4x).

Telefon posiada odtwarzacz MP3. Jednak nie różni się on praktycznie niczym od odtwarzaczy w innych telefonach z symbianem. Może poza tym, że się wolno ładuje i często odświeża fonotekę. Odtwarzacz radzi sobie z MP3, AAC, AAC+, eAAC, eAAC+, WMA oraz M4A. Można ustawiać listy odtwarzania oraz regulować muzykę korektorem. Posiada również stereofoniczne radio FM (szkoda, że nie ma RDSu). Skoro jest odtwarzacz MP3 i radio to nie może zabraknąć odtwarzacza wideo. Obsługiwane formaty wideo to: MPEG-4, H.264/AVC, H.263/3GPP, RealVideo 8/9/10.

030908-1626-14.jpg

Telefon oczywiście posiada opcję wysyłania smsów i mmsów. To normalne. Jednak piszę o tym ponieważ pisząc słownikiem i używając polskie znaki telefon nie skraca smsa. To bardzo przydatne. Nareszcie można pisać ze słownikiem i nie martwić się o długość smsa.

030908-1626-13.jpg

Menu telefonu jest bardzo dobrze rozmieszczone i pogrupowane. Praktycznie wszystko można od razu znaleźć. Można go oglądać tradycyjnie w pionie jak i w poziomie. Wystarczy tylko odpowiednio przesunąć slidera.

030908-1626-16.jpg030908-1626-15.jpg

Galerię w telefonie również łatwo się przegląda. Nie ma zacięć. Wszystko idzie płynnie. Każdy obrazek możemy powiększyć na cały ekran. Możemy go przesłać dalej przez IR, bluetootha, mmsem czy mailem. Możemy również podłączyć telefon do telewizora i na nim oglądać nasze zdjęcia czy video. Kabel mamy już w zestawię. Jak widać możliwości jest naprawdę dużo.

030908-1626-17.jpg

W takim telefonie nie mogło zabraknąć również przeglądarki plików PDF czy aplikacji Quickoffice. Ta druga aplikacja otwiera pliki z Excela, Worda czy Power Pointa. Z poziomu telefonu możemy kupić zaawansowane wersje Tych aplikacji. Po wykupieniu licencji możemy już np. edytować pliki w Wordzie czy w Excelu lub tworzyć nowe.

030908-1626-18.jpg

Oczywiście nie mogło zabraknąć informacji o Internecie. Akurat z tej funkcji często korzystam więc dosyć szczegółowo się jej przyjrzałem w tym telefonie. Przeglądarka radzi sobie ze stronami WAP i normalnymi stronami WWW. Przeglądać można w pionie jak i w poziomie. Przyjmuje ciasteczka, radzi sobie ze skryptami i ramkami. Szybko przetwarza dane. Jednak dużym minusem jest to, że jak się wybierze opcje powrotu do poprzedniej strony to ładuje się ona od nowa. Aby przeglądarka działała jeszcze szybciej i pobierała mniej danych możemy wyłączyć pobieranie obrazków. Wtedy będziemy widzieć sam tekst.

Kolejną ciekawą opcją jest opcja szukania danego słowa na stronie. Ciekawie rozwiązane są problemy stron które nie mieszczą się na ekranie. Włączamy opcje Mini Map i mamy podgląd na cała stronę z możliwością powiększenia wybranego fragmentu. Możemy też wybrać czy strona ma się pokazywać w naturalnym wyglądzie w rozmiarze 1:1 czy też ma mieć 50%, 75% czy 125% jej normalnej wielkości. Telefon łączy się z Internetem w technologii GPRS, UMTS, HSDPA, WIFI. WIFI to bardzo ciekawa i przydatna funkcja. Szkoda tylko, że mało jest punktów gdzie aby połączyć się z Internetem przez WIFI nie trzeba podawać żadnego hasła. Ja na szczęście znalazłem kilka punktów gdzie można sobie usiąść i korzystać z internetu bez żadnych ograniczeń i co najważniejsze bez hasła dostępowego.

Z funkcji telefonu osobiście przetestowałem również aplikację "żongler". Aplikacja ta ułatwia skopiowanie wszystkich danych z jednego telefony z symbianem na drugi. Kopia z N73 na N95 8GB trwała krótko ale niektóre pozycje w kalendarzu pojawiły się zamiast w tym roku to rok wcześniej. Sam telefon potrafi się czasem zawiesić. Jednak przy tak dużej ilości aplikacji wydaje mi się to normalne. Osobiście nie żałuję zakupu tego telefonu. Jestem z niego zadowolony i polecam wszystkim, którzy szukają "wszystkiego" w telefonie. Można kupić aparat, odtwarzacz MP3, odbiornik GPS czy laptopa z modułem WIFI ale można kupić też N95 8GB które wszystko to posiada.

030908-1626-23.jpg030908-1626-20.jpg030908-1626-21.jpg030908-1626-19.jpg030908-1626-22.jpg

Podsumowanie:

Zdjęcia samego telefonu:

p3070042.JPG p3070031.JPG p3070032.JPG p3070035.JPG p3070037.JPG

Autorem testu jest Artur "Neo" (nazwisko znane redakcji :P )

 

Źródło:

39 komentarze dla wpisu “Nokia n95 8Gb – test”

 1. To naprawde bardzo fajny telefonik.. minusem dla mnie jest ten luz sliderze.. Bez sensu to.. nowy telefon i juz sie “ryla” 😉 Tak samo mialem z u600.. A do nawigacji polecam wgrac GARMINA – swietnie dziala.. o wiele lepiej, niz fabryczna aplikacja nokii..

 2. yyy ? kilka godzin temu ten test pojawił się na telix.pl … pff …

 3. nie wiem Łukasz po co dokładnie napisałeś ten test.. co to ma wspólnego z PLAY? gratulujemy Ci posiadania tego tela, choć mi sie osobiście nie podoba bo z cegieł to sie domy buduje a nie w kieszeni nosi. swoją 6120c zamieniłbym jedynie na e51 😛

 4. aorki, myślałem ze to ddluk napisał, teraz zobaczyłem że Artek..

 5. Cześć. Mam Nokie N95 8GB od 2 dni. Jak tak dużo wiesz o tej komórce to mam prośbę. Napisz mi na e-maila([email protected]) jak się uaktywnia wideo rozmowy i w którym miejscu w menu one są i gdzie są ukryte mapy do nawigacji bo jak wchodze w mapy w menu pisze mi że mapy są wyączone znajdują się w aplikacjach, a w aplikacjach nie moge znaleść więdz gdzie one są??

  Jak byś mógł odpowiedzieć mi na te pytanka był bym bardzo wdzięczny.
  To dzięki bardzo-na razie:):)

 6. Co to ma wspólnego z Play to się jeszcze okaże 😉

 7. Nie wierzę.. 🙂 czyżby N95 8GB miało pojawić się w Play? ddluk, rozwiń myśl :p

 8. Dziedziel napisał:

  N95 8gb w playu ??

 9. znam dobrze ten N95 i e51.. roznice niewielkie (ten sam symbian) ale te roznice i mozliwosci jakie sa miedzy nimi, decyduja o tym ze N95 jest o tyle drozsze 🙂

  I po co sie cieszycie ze bedzie w Play.. jak moze kosztowac 1000 zl i wtedy nie kupicie i tak

 10. Jakby był za 1000zł, to ja bym wziął tą Nokie 😛

 11. Telefon z symbianem w Play. Hmmm…życzę powodzenia 🙂

 12. Cześć.
  Zgadza się, że test ukazał się dzisiaj na Telixie. Czy to dla was jakiś problem że dałem go w dwóch miejscach? jak dobrze pójdzie to ukarzę się jeszcze w jednym miejscu. Co do wideorozmów to nigdzie się tego nie uaktywania. Wpisujesz numer i nie naciskasz zielonej słuchawki tylko masz w opcjach połączenie wideo. A mapy musisz sobie ściągnąć http://diabo.110mb.com/symbian/nokiamaps.html

 13. Ja mam N73 z Play i jest Symbian, wiec o co chodzi Pabllo? Poza tym z tego co wiem, to N76 też go miała i była w PLAY.

 14. od 3210.. ? hym ja zaczynalem od Nokii 150 😉 co prawda nalezala do ojca – a raczej do jego firmy- ale uzywalem na codzien 😉 To byla jazda 😉 a w GSM to od Motki d160 i pozniej Nokii 3110 – pierwszy tel z tzw NaviKey 😉 rozkosz w ciapki, mowie Wam 😉

 15. o Jezu.. Łukasz, nie wiem dokładnie o co Ci biega z takimi półsłówkami.. już raz o tym pisałem – chyba na forum. Jeśli masz jakiś przeciek to mówisz – po to zrobiłeś to miejsce. Jeśli chcesz pobawić sie z użytkownikami w chowanego, to chyba miałeś trudne dzieciństwo i teraz nadrabiasz 😉

  pozdr :]

 16. Jakoś mnei te Wasze testy na blogu nie urzekają … Nie żebym krytykował, bo wiadomo, że to kosztowąłą duż pracy, ale ten np. jest zbyt “ciągły” nie podzielony na podrozdziały … Cięzko to się czyta. W ogóle każdy test na tym blogu iz innego źródła. Może powinniście zrezygnować jednak z testów ? Inni zrobią to lepiej …

 17. kuba nie musisz tego czytac to raz a dwa, autorem testu jest neo ktory i z blogiem i z forum mojplay.pl ma cos wspolnego wiec wyluzuj przeczytaj uwaznie komentarze i wtedy sie wypowiedz 🙂 a jak sie test nie podoba zrob go sam ocenimy…chetnie 😉

 18. Niezly telefon ale niestety nie za te pieniadze 🙁
  Osobiscie wolalbym juz wziasc Fujitsu-Siemens LOOX T830 🙂
  Moje marzenie 🙂

 19. Powiedziałem już, że doceniam prace autora ale po co na siłe zaśmiecać blog testami telefonów, zwłaszcza jeśli nie są wcale wyśmienite ? A skoro są dostępne na innym portalu to czy koniecznie muszą byc i tutaj ? Nic na siłę moim zdaniem …

 20. raffaello napisał:

  Tez nie widze powiazania tego testu z Playem (nawet jesli ten niby przeciek mial sie sprawdzic to bedzie to juz i tak musztarda po obiedzie, bo wielu klientów wolalo isc podpisywac umowy chocby z Orange, które mialo juz dawno w ofercie N95-sru ze nie 8GB). Ja osobiscie majac za duzo do wydania wolalbym wybrac Samsunga G800 niz ta ceglówke.

 21. a gdzie “test” g900? 😉

 22. jesli wejdzie to tylko in plus :)za 1,5 roku cena przy przedluzaniu umowy bedzie w sam raz 🙂

 23. Dziedziel napisał:

  Co dziwnego w tym, że w play są telefony z symbianem: E51, n73, n76, p1i. ( o 2ch wspomniał już jeden z przedmówców)

 24. Juz widze jakby to weszlo do oferty Play to pewnie by tak skonczyl jak g500/k800i itp…jeden dzien w salonach, a potem reklamy w tv “zapraszamy do salonow Play.” Po Playset’a powinni dodac :/

 25. Swistak: k800 bylo pelno w ubieglym roku, podobnie jak i g500.. a to ze kazdy sepi kazdy grosz…. no coz..

 26. oby tego niebyło

 27. No wlasnie. Bylo. To skoro nie ma to dlaczego reklamuja oferte promocyjna z tym telefonem i jest on w cenniku? Nie jest nawet w tabeli “o ograniczonej dostępnosci”. Wiec skoro ich nie ma, niech nie publikuja tego na papierze!

 28. Swistak: przy tej ilosci sprzedawanych k800, zaczynam sie zastanawiac, za jaki czas beda podobne kolejki ludzi czekajacych po raz drugi w kolejce… tylko tym razem oddac telefon do naprawy ;(
  G500 tez swiete nie jest 🙁 problemy z niewylaczajacym sie podswietleniem, podlaczeniem stabilnym do internetu przez WiFi, wolno dzialajacym systemem…. o grubosci telefonu nie wspomne… ale oczywiscie teraz Polak sie na niego napalil, bo jest za 1PLN w niskim abo…
  Jak chcesz, to mozesz przychodzic do mojego punktu nawet codziennie, i pytac sie o ten telefon /lub ogladnac wystawe, bo ona odzwierciedla stan magazynku/ tylko zastanow sie, co tak naprawde chcesz kupic… usluge czy telefon… /a pewnie najlepsza to by byla nokia n95 za 10 pln w abo 30PLN, choc i wtedy mozna by ponarzekac, dlaczego nie ma jej za 1PLN/

 29. Swistak napisał:

  Wszystkoby sie zgadzalo tylko ja sie nie napalam na nia bo jest za 1pln tylko dopiero teraz (25marca) konczy mi sie umowa z era wiec nie moglem wczesniej wziac tej Toshiby, a zrobilbym to, ale nie mialem zamiaru placic dwoch abonamentow i bawic sie w przekladanie kart (?) gbyby kosztowala wiecej to bym tez zaplacil bo jest tego warta wg mnie.

 30. Swistak: to w tej chwili jest dstepny calkiem rozsadny i600 /tez wart swojej ceny 😀 / ale w tym momencie to raczej kwestia gustu… /wg mnie G500 jest gorsza, bo zdecydowanie za gruba ;(, a samsung jest plaski :D, a wielkoscia nie odbiega od innych fonow /jest szerszy okolo 1 cm/

 31. Co to ma być za shitowaty opis? OD kiedy N95 jest w PLAY, a w dodatku wersja 8gb?? Zresztą dla tych testów powinna być osobna podstronka bo tak to za dużo miejsca zajmuję.

 32. luk, biedaku, w jakim celu wiec wchodzisz na ta strone? moze ona tez za duzo zajmuje i tylko zjadasz adminom transfer… Go go pokemon 😛

 33. zly_czlowiek napisał:

  Opis fajny – miło się czytało ale uważam że na stronie publikowany powinien być krótki fragment – reszta po kliknięciu przycisku ”więcej”. Tak długi opis na stronie głównej jest męczący szczególnie jeśli chce się przeglądać starsze niusy.

  Pozdr

 34. Drogi zly_czlowiek za Twoją radą włączyłem opcje skracania wiadomości.Będzie działać od następnych newsów.

 35. a dlaczego tu ma nie byc testu???? jesli jest w roznych miejscach to jest bardziej dostepny a wy juz sie nie kloccie o duperelele zachowujecie sie jak male dzieci!

 36. Witam. Pam pytanie. zakupilam dzisiaj nokie n95 8gb czarna i nie dam rady wysylac smsow. z odbieraniem i dzwonieniem nie ma problemu. dodam ze mam karte sim w sieci play. prosze o pomoc bo nie wiem co mam robic. czy to moze byc wina telefonu?

 37. Czesc mam problem 🙁 kupilem wczoraj Nokie N95 8GB i moja dziewzcyna ma taki sam i chcialbym z nia porozmawiac i wlanczyc Video rozmowe i niemoge bo wyskakuje mi takie cos :Video call not supported by network.co musze zrobic zeby moc rozmawiac przez Video rozmowe Prosze bardzo O Pomoc to moj mail:[email protected] pozdrawiam

 38. mam pytanie czy na noki 95 działa animacja motywu

 39. fajny fon. ladnie na nim wyglada mobilne gadu, prawie jak na iphone:)

Napisz komentarz

Redakcja serwisu Blog Play zastrzega sobie możliwość moderacji (edycja, usuwanie) komentarzy zawierających wpisy niezgodne z Polskim prawem, obrażające innych użytkowników, zawierające wulgarne czy też obraźliwe treści. Ponadto zabronione jest zamieszczanie ogłoszeń reklamowych.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone komentarze będące prywatnymi opiniami użytkowników.

Zamieszczone przez użytkowników komentarze nie stanową stanowiska serwisu.