BlogPlay.eu

Cyfrowa Telewizja Mobilna – pierwszy efekt współpracy polskich operatorów komórkowych

02.18.2008 17:25:38 · Opublikowano w PLAY news
Czterej najwięksi operatorzy telefonii komórkowej w Polsce - Polska Telefonia Cyfrowa, PTK Centertel, Polkomtel i P4 - uruchomili testy Cyfrowej Telewizji Mobilnej w standardzie DVB-H. Jest to pierwszy efekt porozumienia o współpracy podpisanego przez operatorów dwa miesiące temu. Testowa emisja programów cyfrowych jest możliwa dzięki kooperacji z nadawcami telewizyjnymi oraz przy wsparciu UKE. Emisja programów Mobilnej Telewizji Cyfrowej jest realizowana z nadajnika na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W ramach testów nadawanych jest 12 programów telewizyjnych udostępnionych między innymi przez TVP, TVN i Polsat. Sygnał na zewnątrz budynków można odbierać w promieniu około 30 km od centrum, natomiast wewnątrz budynków jest to możliwe w promieniu ok. 10 km. Odbiór programów możliwy jest za pomocą telefonów komórkowych zdolnych do obsługi transmisji DVB-H. Emisja sygnału testowego prowadzona jest przez firmę TP Emitel, partnera technologicznego testów. Trwające obecnie testy są wynikiem współpracy zapoczątkowanej w zeszłym roku pomiędzy czterema polskimi operatorami komórkowymi. Pozwala ona znacznie skrócić czas i zoptymalizować koszty wprowadzenia na polski rynek nowoczesnych usług telekomunikacyjnych. Wspólne prace nad przygotowaniem do uruchomienia usług opartych o transmisję DVB-H oraz wsparcie ze strony nadawców i UKE pozwoliły na szybkie osiągnięcie gotowości do uruchomienia Mobilnej Telewizji Cyfrowej na zasadach komercyjnych. Wprowadzenie technologii DVB-H jest zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej, która rekomenduje ją jako europejski standard dla technologii video w urządzeniach przenośnych. Kluczową kwestią dla jej dalszego rozwoju w Polsce jest obecnie przydział częstotliwości, na których mogą być nadawane. Operatorzy liczą, że dzięki dalszym wspólnym działaniom oraz pozytywnemu nastawieniu Regulatora rynku możliwe będzie szybkie przyjęcie uregulowań pozwalających na ich sprawne wdrożenie i rozwój. Ź. PLAY
Źródło:

8 komentarze dla wpisu “Cyfrowa Telewizja Mobilna – pierwszy efekt współpracy polskich operatorów komórkowych”

 1. wszystko fajnie tylko z tego co wiem to na rynku jest obecnie tylko 14 telefonów obsługujących standard DVB-H ( Nokia, Samsung, LG, Gigabyte, Sagem ), także producenci powinni już zacząć stosować ten odbiornik w telefonach jako standard.

 2. misiek8881: pewnie za jakiś czas będą, pamiętaj, że dvb-h komercyjnie działa we włoszech i finlandii a w pozostałych krajach są testy.i tak dobrze że jest jakikolwiek wybór telefonów 😉

 3. arturrrr napisał:

  Ma Play w ofercie jakies telefony ktore pozwalaja ogladac TV?

 4. arturrrr napisał:

  Dlaczego każda moja wiadomość jest usuwana?

 5. arturrrr napisał:

  To jest test 😉

 6. arturrrr napisał:

  Czy moje wiadomosci sa blokowane?

 7. arturrrr napisał:

  wszystko fajnie tylko z tego co wiem to na rynku jest obecnie tylko 14 telefonów obsługujących standard DVB-H ( Nokia, Samsung, LG, Gigabyte, Sagem ), także producenci powinni już zacząć stosować ten odbiornik w telefonach jako standard.

 8. Za niedługo do telefonu dostaniemy gratis wózek z akumulatorem od stara 😛

Napisz komentarz

Redakcja serwisu Blog Play zastrzega sobie możliwość moderacji (edycja, usuwanie) komentarzy zawierających wpisy niezgodne z Polskim prawem, obrażające innych użytkowników, zawierające wulgarne czy też obraźliwe treści. Ponadto zabronione jest zamieszczanie ogłoszeń reklamowych.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone komentarze będące prywatnymi opiniami użytkowników.

Zamieszczone przez użytkowników komentarze nie stanową stanowiska serwisu.